The temperature dependence of the elastic modulus E 1 of crystalline regions in the direction parallel to the chain axis has been measured by X-ray diffraction for poly (vinyl alcohol ) ( PVA ) with different tacticities. The E l value for PVA with 55.4% syndiotactic diads, sPVA(55.4%), decreased above 120°C, which was in accordance with that of atactic PVA. The lattice spacing for the (0 2 0) plane (the fibre axis is b) also decreased with increasing temperature. The thermal expansion coefficient ~c changed discontinuously around the temperature range where E l began to decrease. These phenomena could be explained using the kinked-chain model, where a small amount of a contracted portion, such as a kink, was incorporated into the chain molecule as in the case of atactic PVA. On the other hand, the E~ value of sPVA(63.0%) remained unchanged till 150°C. The value of ~o did not change with increasing temperature in this case. Consequently, the molecular motion that is responsible for the decrement of E~ is considered to be restricted for sPVA (63.0%) because of strong intermolecular hydrogen bonds. Further, increasing the syndiotacticity is considered to be one of the most effective ways to introduce high heat resistance into PVA

Studies on the temperature dependence of the elastic modulus of crystalline regions of polymers: 14. Poly (vinyl alcohol ) with different tacticities* / Katsuhiko Nakamae, Takashi Nishino and Hikaru Ohkubo // Polymer. – 1992. – Vol 33. – P. 2581-2586.

Studies on the temperature dependence of the elastic modulus of crystalline regions of polymers: 14. Poly (vinyl alcohol ) with different tacticities* - Завантажити.

Вибір професії

Кожна людина зіштовхується у своєму житті з вибором, який найсильніше вплине на все її подальше життя. Йдеться про вибір професії та вибір вищої освіти. Закінчуючи школу, молоді люди стикаються з величезним вибором професій та спеціальностей: інженер, економіст, юрист, менеджер, маркетолог, логіст, фінансист і т.д. При цьому навколо можна чути безліч стереотипних фраз: "Юристи багато заробляють", "Фінансисти працюють з грошима, тому у них хороші зарплати", "Маркетолог - основний людина в будь-якому бізнесі", а часом і просто без обґрунтування - "Менеджер - це круто ". Часом, такі "поради" впливають на вибір професії.