In part 1 of this series the phenomenon of a critical ligament thickness (ID?) below which brittle polymers become ductile was investigated for polystyrene (PS). Using the thermoplastic polystyrene-poly(2,6- dimethyl-l,4-phenylene ether) (PS-PPE) model system, it was demonstrated in part 2 of this series that the absolute value of ID? as well as the maximum toughness (i.e. maximum strain to break) was dependent on the network density of the polymer used. In this study the toughness and IDc of crosslinked thermosetting polymers were investigated using epoxides based on the diglycidyl ether of bisphenol A as a model system. The crosslink density (re) is varied between values comparable with (v? = 9 x 1025 chains m-3), up to values much higher than (v?=235 x 102s chains m-3), the entanglement density in the thermoplastic PS-PPE system. The maximum macroscopic toughness proportional to the strain to break (2re,c,) or given by the slow-speed fracture toughness (Gl?) and the notched high-speed tensile toughness (Gh) of core-shell rubber-modified epoxides uniquely increases with an increasing molecular weight between crosslinks (Me). Only by using extreme testing conditions (notched high-speed impact testing), could the ID, of a limited range of epoxides be" determined: 0.21/tm (v? = 9 x 1025 chains m- 3) ~< ID~ <~ 0.29/am (v?= 14 x 102~ chains m-3). Both the experimentally determined values of ID? and the toughness of the epoxides compare well with the values determined for the entangled thermoplastic PS-PPE model system in the same range of network densities, elucidating the principal similarity of the influence of entanglements and crosslinks on the deformation processes. Good agreement was observed between the experimentally determined values of ID? of the epoxides and the values predicted by the simple model introduced in part 2 of this series.

Deformation and toughness of polymeric systems: 3. Influence of crosslink density / M. C. M. van der Sanden and H. E. H. Meijer // Polymer. – 1993. – Vol 34. – P. 5063-5072.

Deformation and toughness of polymeric systems: 3. Influence of crosslink density - Завантажити.

Вибір професії

Кожна людина зіштовхується у своєму житті з вибором, який найсильніше вплине на все її подальше життя. Йдеться про вибір професії та вибір вищої освіти. Закінчуючи школу, молоді люди стикаються з величезним вибором професій та спеціальностей: інженер, економіст, юрист, менеджер, маркетолог, логіст, фінансист і т.д. При цьому навколо можна чути безліч стереотипних фраз: "Юристи багато заробляють", "Фінансисти працюють з грошима, тому у них хороші зарплати", "Маркетолог - основний людина в будь-якому бізнесі", а часом і просто без обґрунтування - "Менеджер - це круто ". Часом, такі "поради" впливають на вибір професії.