By means of the pulsed-field gradient nuclear magnetic resonance method, the tracer diffusion of homopolymer chains dissolved in the microphase domain of block copolymer mesophase has been studied for two systems: poly(dimethylsiloxane) (PDMS) in polystyrene(PS)-b-PDMS in the presence of d6-benzene as a plasticizer, and poly(ethylene glycol) (PEG) in PS-b-poly(hydroxystyrene-g-PEG)-b-PS. Comparing the diffusion coefficient D of the tracers in the block copolymer matrices with the self-diffusion coefficient D s of the pure tracers, two regimes with a different dependence of D/D s on the molecular weight M of the tracers have commonly been found in the two systems. In the lower M regime (regime I), the ratio D/D s increased remarkably with increasing M, whereas in the higher M regime (regime II), the value of DID s was ~0.15 and was independent of M. This behaviour could be explained by the M dependence of the spatial distribution of the tracer chains in the microphase domain. In regime I, the tracers deeply penetrate into the brushes of the PDMS or grafted PEG with the depth decreasing with increasing M, while in regime II the tracer chains do not penetrate well into the PDMS or PEG brushes, but rather are interposed between the layers.

Molecular weight dependence of the tracer diffusion coefficient of short chains in the microphase domain of block copolymers as studied by the pulsed-field gradient nuclear magnetic resonance method / J. Baba, T. Kubo, A. Takano and T. Nose // Polymer. – 1994. – Vol 35. – P. 145-150.

Molecular weight dependence of the tracer diffusion coefficient of short chains in the microphase domain of block copolymers as studied by the pulsed-field gradient nuclear magnetic resonance method - Завантажити.

Рейтинг вищих навчальних закладів

На даний час в світі існує маса університетів з дуже великою кількістю кваліфікацій, спеціальностей та спеціалізацій. Одні з них більш престижні університети, інші менш.

Вибір професії

Кожна людина зіштовхується у своєму житті з вибором, який найсильніше вплине на все її подальше життя. Йдеться про вибір професії та вибір вищої освіти. Закінчуючи школу, молоді люди стикаються з величезним вибором професій та спеціальностей: інженер, економіст, юрист, менеджер, маркетолог, логіст, фінансист і т.д. При цьому навколо можна чути безліч стереотипних фраз: "Юристи багато заробляють", "Фінансисти працюють з грошима, тому у них хороші зарплати", "Маркетолог - основний людина в будь-якому бізнесі", а часом і просто без обґрунтування - "Менеджер - це круто ". Часом, такі "поради" впливають на вибір професії.