The radiation stability upon exposure to high-energy radiation of different bi- and terpolymers such as poly[propylene-co-4-(hept-6-enyl)-2,6-di-tert-butylphenol], poly(propylene-co-6-phenylhex-l-ene) and p••y[pr•py•ene-c•-4-(hept-6-eny•)-2•6-di-tert-buty•phen••-c•-4-(hex-5-eny•)-2•2•6•6-tetramethy•piperidine] was studied. The films were exposed to a radiation dose of 25 kGy. The extent of radiation-induced degradation of the samples was determined by size exclusion chromatography. The most stable polymers found were a copolymer containing 0.82 wt% of 4-(hept-6-enyl)-2,6-di-tert-butylphenol and a commercial radiationresistant polypropylene. The copolymers containing chemically bound hindered phenol moieties exhibited better protective properties than polypropylene reference samples containing the same concentration of admixed 3-(3,5-di-tert-butyl-4-hydroxylphenyl)propionate (Irganox 1010). The copolymers containing 6-phenylhex-1-ene or admixed phenyl decane showed reasonably good stability against radiation, whereas the formulations containing hindered amine light stabilizers showed relatively poor radiation stability.

Radiation stability of in situ stabilized polypropylene / Kenneth B. Ekman, Carl-Eric Wil6n and Jan H. Niisman* // Polymer. – 1993. – Vol 34. – P. 3757-3759.

Radiation stability of in situ stabilized polypropylene - Завантажити.

Вибір професії

Кожна людина зіштовхується у своєму житті з вибором, який найсильніше вплине на все її подальше життя. Йдеться про вибір професії та вибір вищої освіти. Закінчуючи школу, молоді люди стикаються з величезним вибором професій та спеціальностей: інженер, економіст, юрист, менеджер, маркетолог, логіст, фінансист і т.д. При цьому навколо можна чути безліч стереотипних фраз: "Юристи багато заробляють", "Фінансисти працюють з грошима, тому у них хороші зарплати", "Маркетолог - основний людина в будь-якому бізнесі", а часом і просто без обґрунтування - "Менеджер - це круто ". Часом, такі "поради" впливають на вибір професії.