The phase structure of three linear polyethylene (PE) samples, crystallized from the melt at high pressure, has been studied by electron microscopy and high-resolution solid-state x3C n.m.r, spectroscopy. In general, three phases are required to account for the n.m.r, data: the lamellar crystalline phase, the crystallineamorphous interphase and the amorphous phase. All three are present in high-molecular-weight samples but there is no amorphous phase for samples with lower molecular weights and large lamellar thicknesses. The amorphous phase appears when the ratio of the number-averaged extended molecular chain length (X,) to the number-averaged crystalline stem length (L,) exceeds two. High-pressure-crystallized materials differ from those crystallized at atmospheric pressure in that the mass fraction of the amorphous phase does not exceed 0.05; the thickness of the crystalline-amorphous interphase reaches 8.0nm for material with the highest molecular weight, a value which is considerably larger than those reported for samples crystallized at atmospheric pressure or which have been estimated theoretically. Extraordinarily long 13 C spin-lattice relaxation times have been found: a figure of Tic = 7000 s, higher than any previously reported, for the highest-molecular-weight sample is still less than would be expected from the large lamellar thickness. In consequence, this relaxation is attributed to molecular motion in the vicinity of the crystal defects; this is in addition to 13C spin diffusion to the non-crystalline region, occurring with a shorter T~c. The discrepancy between the observed and calculated values of T~c increases as the molecular weight falls in those samples for which the crystal stem lengths exceed the extended molecular lengths. For these, the unexpectedly shorter T~ c is attributed to defects such as methyl end-groups within the crystalline regions

The phase structure of high-pressure-crystallized polyethylene / R. Kitamaru*, F. Horii and Q. Zhut // Polymer. – 1994. – Vol 35. – P. 1171-1181.

The phase structure of high-pressure-crystallized polyethylene - Завантажити.

Вибір професії

Кожна людина зіштовхується у своєму житті з вибором, який найсильніше вплине на все її подальше життя. Йдеться про вибір професії та вибір вищої освіти. Закінчуючи школу, молоді люди стикаються з величезним вибором професій та спеціальностей: інженер, економіст, юрист, менеджер, маркетолог, логіст, фінансист і т.д. При цьому навколо можна чути безліч стереотипних фраз: "Юристи багато заробляють", "Фінансисти працюють з грошима, тому у них хороші зарплати", "Маркетолог - основний людина в будь-якому бізнесі", а часом і просто без обґрунтування - "Менеджер - це круто ". Часом, такі "поради" впливають на вибір професії.