The 1 3C-enriched human hair was prepared by labeling human hair with 1 3C-enriched methyl iodide for the thiol groups formed by reduction of the disulfide bonds. In the 1 3C CP/MAS n.m.r. spectrum, the Cys S- 1 3CH 3 peak split into two peaks with a chemical shift difference of 1.7 ppm. With increasing reduction time in the process of the sample preparation, the relative intensity of the down field peak is increased from 0.17 (20 min reduction time) to 0.53 (20 h reduction time), although that of the up field peak stays almost constant. Here the main peak of the carbonyl carbon was used for the reference of the peak intensity ( ¼ 1.00). On the other hand, the residual ratio of the disulfide bond is decreased from 15% at the reduction time of 20 min to approximately 0% at that of 20 h. These results indicate that the down field peak is assigned to the Cys S- 13CH 3 carbons in the domain with the ordered structure where the disulfide bond is relatively difficult to reduce during the sample preparation. Besides, the up field peak is assigned to the Cys S- 1 3CH 3 carbons in the amorphous domain where the reduction occurs completely for at least 20 min. These two Cys S- 1 3CH 3 peaks are remarkably different in the half-height width. From the determination of the 1 3C spin-lattice relaxation times of two peaks, this difference is due to a difference in the chemical shift distribution rather than the difference in the molecular motion.

Carbon-13 solid-state n.m.r. study of 13 C-enriched human hair keratin / Noaki Nishikawa, Yasunobu Horiguchi, Tetsuo Asakura, Isao Ando // Polymer. – 1999. – N 40. – P. 2139–2144.

Carbon-13 solid-state n.m.r. study of 13 C-enriched human hair keratin - Завантажити.

Інженер-машинобудівник

Ні для кого не секрет, що при сучасних умовах життя, темпах розвитку промисловості, безперервній автоматизації та оптимізації роботи механізмів та виробничих процесів, великою популярністю та попитом на ринку праці користується професія інженера, особливо інженера-машинобудівника.

Щоб відповісти на питання «Хто такий інженер-машинобудівник?», необхідно розуміти , що несе в собі кожне з цих слів окремо. Інженер – це людина, яка отримала освіту з визначеного фаху. Інженер – це творець техніки. Інженер – це особа, що професійно займається інженерією, тобто на основі поєднання прикладних наукових знань, математики та винахідництва знаходить нові рішення технічних проблем. Тобто, виходячи з цих загальновживаних визначень слова «інженер» зрозуміло, що цій професії може присвятити себе лише людина з неабиякими здібностями, які ґрунтуються на знанні точних наук, логічному мисленні, невичерпному терпінні і постійному бажанні вдосконалювати світ інженерії. Від латини ingenium — здатність, винахідливість, що є свідченням того, що інженером перш за все є людина-думаюча, яка знаходиться в безперервному пошуку відповідей на складні технічні завдання.