In a certain unfavourable environment, a single DNA molecule undergoes a conformational transition from an expanded coil state to a collapsed form. Here, this transition is induced by poly(ethylene glycol) (PEG) in a solvent mixture composed of an aqueous salt buffer and methanol. A theoretical description is presented in terms of the free energy of mixing DNA, PEG, and solvent, the elastic part of the free energy for DNA chains, and the translational entropy of the low molecular ions. Further effects taken into account are DNA–counterion binding and solvent quality. The theoretical predictions are: (1) The transition between the coil and the collapsed state is discontinuous. There exists a coexistence region where both states coexist side by side, but its width is very small. (2) The collapse takes place at a certain critical PEG concentration cPEG;c . The value of this PEG-concentration depends on the degree of PEG polymerisation, Pw;PEG , the molar fraction, xmethanol , of methanol, and on the concentration, csalt , of the added salt. For given values of xmethanol and csalt , cPEG;c decreases with increasing Pw;PEG . That is, it is easier to induce the DNA collapse with PEG of high molar mass than with PEG of low molar mass. If both Pw;PEG and csalt are constant, cPEG;c increases as the methanol concentration decreases. This means that addition of methanol promotes DNA condensation. If finally Pw;PEG and xmethanol are chosen constant, cPEG;c decreases as csalt increases. Thus we can say, the collapsed DNA state is the more stabile the higher are Pw;PEG , xmethanol as well as csalt . That is, these three parameters act synergistically. (3) Theory gives some information about the DNA-molecule size. While in the coil state the expansion factor, a, is of the order of 1.8–2.4, it is of the order of 0.3 in the compact state. Results of measurements presented in the companion paper affirm these results.

Poly(ethylene glycol)-induced DNA condensation in aqueous/methanol containing low-molecular-weight electrolyte solutions Part I. Theoretical considerations / Gerd Kleideiter, Eckhard Nordmeier // Polymer. – 1999. – N 40. – P. 4013–4023.

Poly(ethylene glycol)-induced DNA condensation in aqueous/methanol containing low-molecular-weight electrolyte solutions Part I. Theoretical considerations - Завантажити.

Інженер-конструктор

Хто такий інженер-конструктор? Даним питанням задаються багато людей, які бажають пов'язати своє життя з цією професією. Варто відзначити, що ця професія однією з найбільш високооплачуваних на сучасному ринку праці, яка характеризується високим попитом з боку роботодавців. Інженер-конструктор машинобудування повинен володіти аналітичним складом розуму, підвищеною уважністю до деталей і відповідальним підходом до роботи. Дана діяльність пов'язана з прорахунками і різноманітним обладнанням. Першокласний інженер-конструктор механік володіє також такими рисами характеру, як раціональність і ерудованість. Важливу роль відіграє стресостійкість, адже робочий процес є досить трудомістким і при потребі замовника вимагає готовності швидко вносити зміни в готові креслення.