Morphology on the 75/25 polyamide 6 (PA6)/polycarbonate (PC) blends with various ratios of maleic anhydride functionalized poly[styrene-b-(ethylene-co-butylene)-b-styrene] (SEBS-gMA) to poly[styrene-b-(ethylene-co-butylene)-b-styrene] (SEBS) was investigated by transmission electron microscopy, differential scanning calorimetry and small angle X-ray scattering. The total amount of added SEBS-gMA and SEBS was held constant at 20 parts hundred resin, (phr) i.e. 20 g against 100 g of the total amount of PA6 and PC). The 75/25 PA/PC blend with 0/20 SEBS-gMA/SEBS showed a co-continuous phase structure. The co-continuous phase morphology is one of the hallmarks of spinodal decomposition (SD), which takes place in the partially miscible system. It has been known that a binary blend of PA6/PC is completely immiscible at all temperatures. In contrast, the 75/25 PA/PC blends with 5/15, 10/10 and 20/0 SEBS-gMA/SEBS showed dispersed PC macrodomains and SEBS/SEBS-gMA microdomains in the PA6 matrix, indicating that these blends are totally immiscible. On blending with 0/20 SEBS-gMA/SEBS, the PA6 crystallinity and crystallization temperature (Tc) were lower than in other blends and the periodic regularity of SEBS-gMA/SEBS microphase separation was higher. In the other blends, the crystallinity and Tc was high and the periodic regularity of SEBS-gMA/SEBS microphase separation was low. This behavior is believed to arise from the different phase morphology formed on changing the ratio of SEBS-gMA to SEBS.

Effect of a functional triblock elastomer on morphology in polyamide 6/polycarbonate blend / Chang Hyung Lee, Yong Moo Lee, Hyeong Ki Choi, Shin Horiuchi, Takeshi Kitano // Polymer. – 1999. – N 40. – P. 6321–6327.

Effect of a functional triblock elastomer on morphology in polyamide 6/polycarbonate blend - Завантажити.

Інженер-конструктор

Хто такий інженер-конструктор? Даним питанням задаються багато людей, які бажають пов'язати своє життя з цією професією. Варто відзначити, що ця професія однією з найбільш високооплачуваних на сучасному ринку праці, яка характеризується високим попитом з боку роботодавців. Інженер-конструктор машинобудування повинен володіти аналітичним складом розуму, підвищеною уважністю до деталей і відповідальним підходом до роботи. Дана діяльність пов'язана з прорахунками і різноманітним обладнанням. Першокласний інженер-конструктор механік володіє також такими рисами характеру, як раціональність і ерудованість. Важливу роль відіграє стресостійкість, адже робочий процес є досить трудомістким і при потребі замовника вимагає готовності швидко вносити зміни в готові креслення.

Вибір професії

Кожна людина зіштовхується у своєму житті з вибором, який найсильніше вплине на все її подальше життя. Йдеться про вибір професії та вибір вищої освіти. Закінчуючи школу, молоді люди стикаються з величезним вибором професій та спеціальностей: інженер, економіст, юрист, менеджер, маркетолог, логіст, фінансист і т.д. При цьому навколо можна чути безліч стереотипних фраз: "Юристи багато заробляють", "Фінансисти працюють з грошима, тому у них хороші зарплати", "Маркетолог - основний людина в будь-якому бізнесі", а часом і просто без обґрунтування - "Менеджер - це круто ". Часом, такі "поради" впливають на вибір професії.