The diffusional behaviour of sodium salicylate (SSA) from a new chemically crosslinked copolymeric hydrogel of 2-hydroxyethyl methacrylate with N,N'-dimethyl-N-methacryloyloxyethyl-N-(3-sulfopropyl)ammonium betaine is reported. The drug release into water was effected under sink conditions and the kinetics at 310 K were followed by continuous measurement of conductivity. A modified form of Fick's second law has been derived to take into account the dimensional changes of copolymer during drug release, which were measured photographically. The procedure was used to evaluate the diffusion coefficient D s for transport of SSA into water. The value of D s = 4.4 x 10-11 m 2 s- 1 yielded over a range of drug loading is smaller than the load-dependent values obtained when allowance is not made for dimensional changes. The procedure has also been used to determine the diffusion coefficient for water into polymer

Drug release with simultaneous dimensional changes from a new copolymeric hydrogel / Maria D. Blanco*, Jose M. Regof and Malcolm B. Huglin // Polymer. – 1994. – Vol 35. – P. 3487-3491.

Drug release with simultaneous dimensional changes from a new copolymeric hydrogel - Завантажити.

Вибір професії

Кожна людина зіштовхується у своєму житті з вибором, який найсильніше вплине на все її подальше життя. Йдеться про вибір професії та вибір вищої освіти. Закінчуючи школу, молоді люди стикаються з величезним вибором професій та спеціальностей: інженер, економіст, юрист, менеджер, маркетолог, логіст, фінансист і т.д. При цьому навколо можна чути безліч стереотипних фраз: "Юристи багато заробляють", "Фінансисти працюють з грошима, тому у них хороші зарплати", "Маркетолог - основний людина в будь-якому бізнесі", а часом і просто без обґрунтування - "Менеджер - це круто ". Часом, такі "поради" впливають на вибір професії.